שאלות למתעניינים בהכשרת שמאי רכוש

תפקידו של שמאי רכוש?

מתפקידו של שמאי רכוש הוא לערוך שומות למיטלטלין (כל רכוש פרטי מוחשי שהוא נייד), כמו כן מתפקידו של שמאי רכוש לאמוד נזקי מים, אש, רטיבות, הצפות ממי גשמים וביוב, שריפות וכל נזקי הרכוש למיניהם לרבות הפקת אומדנים והערכת תכולות רכוש וציוד,  מכונות לתעשייה, ציוד מוסכים ומפעלים,  ציוד למסעדות,  תכולת מחסנים ומלאי, פרטי רכוש וריהוט , פרטי אספנות וריהוט עתיק, תמונות, מטבעות, בולים  וכל סוגי המיטלטלין..

 

מה החוק אומר לגבי שמאי ביטוח ורכוש?

ראשית נציין את העובדה כי ע"פ חוק לא נדרש רישיון מהרשויות בכדי לעסוק בתחום, אלא מה ? אדם שיבצע שומה ואומדן נזקים לרכוש ויגיע להגן על חוות דעתו בבית המשפט השאלות שתישאלנה ע"י עורך הדין ו/או השופט – מה ההכשרה שלך בתחום? איפה למדת? האם יש לך תעודת הכשרה? האם אתה חבר בארגון שמאי רכוש בישראל? במידה והתשובות שלך שליליות – חוות דעתך תיפסל מיידית!!!

 

הכרה ממשלתית:

בעבר נושא זה עלה בכנסת בקריאה ראשונה והנושא ירד מהפרק – אלא מה? הערכתנו היא ככל שבוגרי מכללת השמאים יקבלו תעודת גמר ויעסקו בתחום יוכלו לקבל רישיון מטעם משרד העבודה ו/או משרד הכלכלה בכפוף להגשת חוות דעת שהונפקו על ידם לרבות תעודת גמר ואישור חברותם בארגון שמאי רכוש בישראל, ולכן אנחנו מציעים למתעניינים ללמוד את המקצוע הנדרש והנחשק בישראל להלן; שמאי רכוש במכללת השמאים לפני הרגולציה וקבלת ההחלטות ע"י הרשויות משום שלאחר קבלת ההחלטות יהיה זה מאוחר והדרישות יהיו גבוהות מאוד ביחס להיום.

 

לימודי השמאות – וקבלת תעודת גמר

ראשית נציין כי הלימודים במכללת השמאים מתקיימים אך ורק באופן פרונטלי, (ע"פ חוות דעתו של מנהל המכללה מר חיים שריקי מומחה בתחום מזה 45 שנות מוניטין נאמר בפירוש כי אינו מאמין בלימודי אונליין, זה לא אתי ולא נכון לקיים את הקורס במסלול אונליין מסיבות רבות ומגוונות – לדבריו "אין יותר טוב מלשבת בכיתה וללמוד, לשאול שאלות ולקבל את היחס האישי", כמו כן נציין כי לימודי אונליין מראים שכאשר החומר נלמד באמצעות הזום אינו יעיל כמו בלימודים פרונטליים. היכולת לזכור את החומרים מושפעת מההקשר שבהם הם נלמדים, לרבות העובדה כי למידה פרונטלית מהווה בעיקר כאשר המרצה עושה שימוש בשפת גוף אשר מייצרת נתיבים לזיכרון, מה שמשפיע על תפיסה ועיבוד יעיל יותר של החומרים הנלמדים, כמו כן ניתן לסטודנטים לשאול שאלות ישירות ללא מפריע ולקבל תשובות ויחס אישי הוגן המוביל את אבני הדרך ללימוד המקצוע כנדרש.

לימודי שמאות רכוש במכללת השמאים אורכים כ 13 מפגשים ומתוכם מפגש אחד סיור במפעל ו/או במקום קרות מקרה שריפה הצפה ו/או כל נזק אחר לשם המחשה וביצוע סטאג' מהיר, תוך הפקת אומדן נזקים וכתב כמויות, הערכת פרטי רכוש בפועל והפקת חוות דעת ראשונית.


בגמר הלימודים והגשת פרוייקט גמר הסטודנטים מקבלים 3 תעודות – אחת לקיר , תעודת שמאי ממוספרת עם תמונה לכיס בדומה לתעודת זהות, והשלישית תעודת חבר בארגון שמאי הרכוש בישראל הנושאת מספר חבר בארגון כולל תמונה ותוקף למשך כשנתיים ללא עלות דמי חברות בארגון.


על המרצים בקורס:

ראשית נציין כי מנהל המכללה מר חיים שריקי הינו שמאי מומחה בכיר ומשמש בין היתר כשמאי מומחה לבית המשפט מזה כ 45 שנות מוניטין , הניסיון הרב שרכש במהלך שנות עיסוקיו בתחום מועבר לסטודנטים בקורס לרבות מתן חומרים רבים שלא תשמעו מאף שמאי ו/או מכללה אחרת בישראל, כמו כן המרצים שנבחרו להוביל וללוות את הקורס הינם מרצים אשר עיסוקם העיקרי הוא נזקי רכוש ומיטלטלין, החל מעורכי דין ובעלי מקצוע בכירים ומומחים בתחומם.

אנו במכללת השמאים רואים יתרון עצום בכך שמר חיים שריקי מנחה את הקורס לרבות השתתפותם של בעלי המקצוע הכי טובים בישראל יעבירו את הידע שלהם למשתתפי הקורס, כמו כן נציין כי ישנה חשיבות עצומה לידע שנצבר מניסיון אישי מצטבר של עשרות שנים של מר חיים שריקי בתחומים המהווים יחד הלכה למעשה, את עולם שמאות הביטוח והרכוש בישראל וברחבי העולם.

מכל מקום, ניתן לצפות בסרטונים רבים  באתר YouTube  רשמו בגוגל המלצות סטודנטים חיים שריקי  בא אנחנו נראה דוגמאות להערכה בלינק  https://www.youtube.com/watch?v=z-4NQxYRGXk&t=1s